• 0
  • 0
  • 416

دبیر کل مجمع جهانی اهل‌بیت علیهم السلام تصریح کرد:

لزوم معرفی شخصیت حضرت ابوطالب در جهان اسلام

لزوم معرفی شخصیت حضرت ابوطالب در جهان اسلام

دبیر کل مجمع جهانی اهل‌بیت(علیهم السلام) گفت: صحبت در خصوص حضرت ابوطالب(علیه السلام) تنها به شیعه و اهل سنت اختصاص ندارد، بلکه به اسلام مربوط است و باید در مجموعه جهان اسلام به شخصیت ایشان پرداخته شود.


حجت‌الاسلام والمسلمین رضا رمضانی، دبیر کل مجمع جهانی اهل‌بیت(علیهم السلام) در مراسم محفل شعری با موضوع ابوطالب(علیه السلام) و عنوان «آئین مستوری» که به همت مجمع جهانی اهل بیت(علیهم السلام) و با همکاری خانه کتاب و ادبیات ایران، در خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار شد،‌ گفت: شعر درباره اهل‌بیت(علیهم السلام) را باید تقدیس کرد.

وی افزود: گاهی یک مصرح از شعر را باید یک کتاب شرح کند، برخی از عبارات شعری نیازمند شرح جامع هستند، سرودن شعر در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی هر کدام شاخصه‌ها و مولفه‌های خاص خود را دارد.

دبیر کل مجمع جهانی اهل‌بیت(علیهم السلام) با بیان اینکه شما با شعرهای حکیم سبزواری مانوس هستید که بحث‌های عمیق فلسفی ایشان نشان‌دهنده قریحه شعری خدادادی است، عنوان کرد: قریحه شعری و ادبی امری فطری و خدادادی است که برخی همچون شما شاعران این استعداد را یافته و شکوفا می‌کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین رمضانی شعرهای حکمت‌آمیز برخی شعرا در جامعه تحول ایجاد می‌کند؛ بنابراین برخی تبعید، برخی زندانی و برخی هم اعدام می‌شدند، اظهار کرد: اهل‌بیت(علیهم السلام) از شعرای آئینی تقدیر و تجلیل داشتند، به عنوان مثال شعرایی همچون دعبل خزاعی را تکریم و تجلیل کردند.

وی ابراز کرد: حضرت ابوطالب(علیه السلام) در جریان بعثت که بسیار عظیم است از حمایت خود نسبت به پیامبر(صلی الله علیه و آله) دریغ نکردند، به خصوص در زمانی که اتفاقات زیادی برای پیامبر(صلی الله علیه و آله) رخ داد، چنین شخصیتی از پیامبر(صلی الله علیه و آله) تمام قد دفاع و پشتیابانی می‌کند، سالی که حضرت ابوطالب(علیه السلام) وفات کردند آنقدر بر دل پیامبر(صلی الله علیه و آله) حزن وارد می‌شود که آن سال را عام الحزن تعبیر می‌کنند.

دبیر کل مجمع جهانی اهل‌بیت(علیهم السلام) با اشاره به فرمایشی از آیت‌الله مکارم شیرازی مبنی بر اینکه در یک بخشی از عبارات خود می‌فرمودند که ما عاشق ابوطالب هستیم، گفت: امیرمومنان امام علی(علیه السلام) در رثای ابوطالب اینگونه ذکر می‌کنند «ای کسی که پناه پناهندگان، باران خشکسالی‌ها و نور تاریکی ها هستی، فقدان تو اهل دین و دیانت را به لرزه درآورده است، خداوند تبارک تعالی بهشت را بر تو ارزانی داشته است».

حجت‌الاسلام والمسلمین رمضانی ادامه داد: محمد خلیل از دانشمدان بزرگ مصری که با اشعار ابوطالب مانوس است در شرح ابیات ایشان کتابی دارد که در آن می‌گوید «روح عشق و عرفان در کلام ابوطالب تشعشع دارد و نوعی اعجاز است، فصاحت و بلاغت او در دوره ادب قبل و بعد اسلام نمونه و منحصر بود، روح اشعار او نشان از اندیشه بالا و ایمان قلبی ابوطالب دارد». در اشعار ابوطالب واقعا عظمت توحیدی ایشان برجسته است، اما زمان بنی‌عباس در طول تاریخ تحریف جدی درباره ابوطالب رخ داده است.

وی با استناد به فرمایشی دیگری از ابوطالب(علیه السلام) عنوان کرد: «همه کسانی که اهل شرافت و کرامت هستند باید بدانند که حضرت محمد(صلی الله علیه و آله) همچون حضرت موسی(علیه السلام) و حضرت عیسی(علیه السلام) پیامبر خدا است»، افزون بر ابعاد بلاغتی و فصاحتی در اشعار حضرت ابوطالب روح توحید در بیانات ایاشن مشاهده می‌شود که بسیاری از سخنوران و علما به اشعار او استناد می‌کنند.

دبیر کل مجمع جهانی اهل‌بیت(علیهم السلام) ادامه داد: اشعار حضرت ابوطالب(علیه السلام) به عنوان یک شاعر زبردست و ادیب نوعی از اعجاز را دارد، افزون بر این حقایق توحیدی و معرفتی و ایمانی نیز در اشعار ابوطالب تششع می‌کند که می‌تواند برای ما درس آموز باشد، حضرت ابوطالب(علیه السلام) در شرایط بسیار سخت از پیامبر(صلی الله علیه و آله) حمایت کردند و لحظه‌ای از حمایت ایشان دست برنداشتند.

حجت‌الاسلام والمسلمین رمضانی با بیان اینکه درباره شخصیت حضرت ابوطالب(علیه السلام) کتاب‌ها، مقالات خوبی نوشته شده و همایش و نشست‌های تخصصی برگزار شده است، ابراز کرد: حتی مسیحیان هم درباره شخصیت ایشان کتاب نوشتند یا برخی اهل سنت هم بودند که هزاران صفحه یا بیشتر درباره درباره شخصیت ابوطالب کتاب نوشتند.

وی  افزود: صحبت درباره حضرت ابوطالب(علیه السلام) بحث ایمان نیست ایشان مومن کامل بودند، بلکه بحث مربوط به شخصیت اجتماعی، معنوی و توحیدی ابوطالب است که در جریان بعثت در آن شرایط که بسیاری پیامبر(صلی الله علیه و آله) را تنها گذاشتند حمایت ایشان تا آخر عمر اثرگذاری مثبت را داشت.

دبیر کل مجمع جهانی اهل‌بیت(علیهم السلام) خاطرنشان کرد: امید که این همیاش عشق و محبت ما را به این شخصیت نثار کند، بحث درباره حضرت ابوطالب(علیه السلام) تنها به شیعه و اهل سنت اختصاص ندارد، بلکه به اسلام مربوط است و باید در مجموعه جهان اسلام به شخصیت ایشان پرداخته شود، یکی از مفتی‌های سوریه درباره حضرت ابوطالب(علیه السلام) می‌فرماید ایشان مومنی است که هر کس در ایمان او شک کند گناه کرده است، این مهم است که یک عالم اهل سنت درباره حضرت ابوطالب(علیه السلام) چنین تعبیری را داشته باشد، این تعبیر عمیق، دقیق ودرست است.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

دو + هشت =