• 0
  • 0
  • 201

آیت الله سبحانی: عمل به سیره حضرت زهرا سلام الله عليها کمال را در وجود انسان شکوفا می کند

آیت الله سبحانی: عمل به سیره حضرت زهرا سلام الله عليها کمال را در وجود انسان شکوفا می کند

حضرت آیت الله سبحانی تأکید کرد که یکی از شخصیت هایی که به کمال انسانی رسیده و می تواند کمال را در وجود همه انسان ها شکوفا کند، حضرت زهرا(س) است.


حضرت آیت الله العظمي سبحانی از مراجع تقلید در وبینار «فاطمه زهرا(سلام الله عليها)، انسان کامل» که امشب در بستر فضای مجازی برگزار شد، با تبریک میلاد با سعادت حضرت زهرا(سلام الله عليها)، ایشان را بهترین الگو برای رسیدن به اوج قله کمال توصیف کرد.

وی با بیان اینکه یکی از راه های پرورش تمایلات فطری، شناخت مسیر صعود به کمال انسانی و آشنایی با شخصیت های کامل انسانی و عمل به سیره و روش اولیای الهی است، ادامه داد: یکی از شخصیت هایی که به کمال انسانی رسیده و می تواند کمال را در وجود همه انسان ها شکوفا کند، حضرت زهرا(سلام الله عليها) است.

حضرت آیت الله سبحانی با اشاره به توجه قرآن کریم به ارزش وجودی انسان بیان کرد: اگر چه در آیات قرآن نامی از حضرت زهرا(سلام الله عليها) به میان نیامده است، اما در آیات متعددی لفظ کلی به کار برده که مصداقی جز ایشان ندارد.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم اظهار داشت: آیه تطهیر از آیات معروفی است که در شأن حضرت زهرا(سلام الله عليها) و اهل بیت(عليهم السلام) نازل شده و آنها را انسان هایی پاک و پیراسته از گناه معرفی می کند؛ این پیراستگی ظاهری نیست، بلکه تطهیر نفوس از گناه است.

وی ابراز کرد: توجه به معنای لغوی اهل بیت(عليهم السلام) و احادیث متواتر اثبات می کند که مراد از آن، حضرت زهرا(سلام الله عليها) و اصحاب کساء هستند و قرآن این مدعا را اثبات می کند؛ مقصود از رجس در آیه شریفه تطهیر، نیز هر نوع آلودگی اعم از مادی و معنوی است و اهل لغت بر آن اتفاق نظر دارند.

حضرت آیت الله سبحانی عنوان کرد: اهل بیت(عليهم السلام) را باید کسانی بدانیم که منتسب به خانواده پیامبر(صلي الله عليه و آله) هستند و از ملکات و مقتضیاتی برخوردارند که آنها را به عصمت می رساند؛ حضرت زهرا(سلام الله عليها) نیز به اتفاق همه علمای اسلام از اهل بیت پیامبر(صلي الله عليه و آله) شمرده می شود.

این مرجع تقلید با بیان اینکه خداوند در آیه مودت به شأن والای حضرت زهرا(سلام الله عليها) اشاره می کند، خاطرنشان کرد: بر اساس روایتی از پیامبر اکرم(صلي الله عليه و آله) «قربی» در آیه شریفه مودت، حضرت علی(عليه السلام)، حضرت زهرا(سلام الله عليها) و امام حسن(عليه السلام) و امام حسین(عليه السلام) و فرزندانشان هستند؛ این آیه شریفه دوستی به نزدیکان پیامبر اسلام(صلي الله عليه و آله) را به عنوان یک فریضه واجب کرده است؛ این یک فریضه بر امت است، زیرا در سایه چنین دوستی و حبی به حد کمال می رسند و در سایه این مودت از نظر عرفان علمی و عملی بالا می روند.

وی یکی از ویژگی های شخصیت با عظمت حضرت زهرا(سلام الله عليها) را سخن گفتن با فرشته ها دانست و به تبیین مسائلی پیرامون «محدثه» بودن ایشان پرداخت و افزود: همه مسلمانان جهان باید ایشان را دوست داشته و احترام خاصی برایشان قائل شوند.

حضرت آیت الله سبحانی تأکید کرد: زن مانند مرد بر اساس طبیعت انسانی می تواند به کمالات بالا برسد و چه بسا بر اساس لایق بودن خود گوی سبقت را از بسیاری از مردان برباید.

منبع : خبرگزاری رسا

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
*

چهار + دوازده =