• 0
  • 0
  • 391

فراخوان كنگره بين المللي حضرت امام سجاد عليه السلام

فراخوان كنگره بين المللي حضرت امام سجاد عليه السلام

حجت‌الاسلام پهلوانی، از انتشار فراخوان یازدهمین دوره از کنگره امام سجاد(علیه السلام) خبر داد و افزود: علاقه‌مندان تا ۳۱ مرداد فرصت دارند آثار خود را به دبیرخانه کنگره ارسال کنند.


حجت الاسلام احمد پهلوانی دبیر اجرایی یازدهمین کنگره بین‌المللی امام سجاد از انتشار فراخوان یازدهمین کنگره بین‌المللی امام سجاد(عليه السلام) خبر داد و افزود: موضوع کنگره امسال متناسب با مسائل روز جامعه بوده و با محور قرار دادن دو مساله سلامت و بیماری، نگاه ادعیه صادر شده از لسان اهل بیت (عليهم السلام) و به ویژه صحیفه سجادیه را نسبت به این دو مولفه مورد توجه قرار داده است.

دبیر اجرایی یازدهمین کنگره بین‌المللی امام سجاد با اشاره به روند ارسال و انتشار مقالات افزود: در سنوات گذشته مقالات برتر در قالب کتاب منتشر می‌شدند اما امسال هر مقاله برگزیده در نشریه علمی تخصصی منتشر خواهد شد که طبیعتاً امتیازات بیشتری را برای اساتید و دانشجویان به همراه دارد. ضمن اینکه دبیرخانه کنگره از اساتید مختلفی برای نگارش مقاله دعوت به عمل آورده است و صاحب نظران به صورت اختصاصی برای این کنگره دست به قلم می‌شوند که البته این آثار به جز مجموعه مواردی است که از سوی سایر پژوهشگران و علاقه‌مندان به دبیرخانه ارسال می‌شود.

وی با بیان اینکه کنگره امسال با موضوع کلی «نقش دعا در زندگی انسان» برگزار می‌‎شود، تصریح کرد: محورهای کنگره نیز شامل موارد متعددی از جمله «نقش دعا بر سلامت اخلاقی جامعه از نگاه امام سجاد علیه‌السلام»، «بررسی نقش دعا در کاهش آسیب‌های اجتماعی از منظر امام سجاد علیه‌السلام»، «بررسی تاثیر دعا در امیدبخشی و بهبودی بیماری‌های جسمی با توجه به ادعیه صحیفه سجادیه» و «نقش دعا در رفع مشکلات از منظر آموزه‌های امام سجاد علیه‌السلام با تاکید بر دعای هفتم صحیفه سجادیه» است.

پهلوانی در ادامه آخرین مهلت دریافت آثار به کنگره یازدهم را ۳۱ مردادماه ۱۴۰۰ همزمان با روز جهانی مساجد اعلام کرد و افزود: به ۱۲ مقاله برتر کنگره هدیه نقدی اعطا می‌شود.

وی در بخش دیگری از مباحث خود با تاکید بر اینکه برنامه‌ها و فعالیت‌های کنگره بین‌المللی امام سجاد (عليه السلام) منحصر به بازه زمانی خاصی در طول سال نیست، ادامه داد: کنگره در ایام دیگر و اساساً به صورت مستمر در طول سال  با همکاری موسسه اندیشه‌های اسلامی سجادیه و همچنین مجموعه‌های بین‌المللی نظیر مجمع جهانی اهل‌بیت (عليهم السلام) و جامعه‌المصطفی (صلی الله علیه و آله) العالمیه و … برنامه‌ها و فعالیت‌های مختلفی را در سطح داخل و خارج از کشور اجرا می‌کند که از جمله آن‌ها می‌توان به انتشار کتاب، فعالیت‌های خیریه و حمایت از نیازمندان و … اشاره داشت.

پهلوانی در ادامه اظهار کرد: همچنین به همت مرکز تخصصی صحیفه سجادیه که یکی از ارکان و زیرمجموعه‌های کنگره بین‌المللی امام سجاد (عليه السلام) به شمار می‌رود جلد اول کتاب «زندگی» با محور محتوایی پیام‌های ۱۸ دعا از ادعیه ابتدای صحیفه سجادیه منتشر می‌شود. علاوه بر این شرح دعای ۴۴ صحیفه سجادیه که دعای ورود به ماه مبارک رمضان است با همکاری معاونت فرهنگی هنری ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد کشور ویژه ائمه جماعات مسجد آماده شده و به زودی در سامانه بچه‌های مسجد بارگذاری می‌شود؛ این اثر در واقع شامل مجموعه سخنرانی‌های حجت‌الاسلام و المسلمین «محمدرضا اعوانی» از اساتید و پژوهشگران صحیفه سجادیه است.

وی در ادامه به گسترش وجه علمی یازدهمین کنگره بین‌المللی امام سجاد (عليه السلام) نسبت به سنوات گذشته اشاره کرد و افزود: با پشتیبانی علمی که امسال به ویژه با همکاری مرکز تخصصی صحیفه سجادیه برخوردار شدیم، تولید محتوا برای گروه‌های سنی مختلف در دست اقدام قرار گرفته است به گونه‌ای که برای مثال در حوزه تولید محتوا در گروه سنی کودک «شعر» و برای گروه سنی نوجوان قالب «داستان» در نظر گرفته شده است.

دبیر اجرایی یازدهمین کنگره بین‌المللی امام سجاد (عليه السلام) در تشریح اقدامات دیگری که ذیل برگزاری این کنگره در طول سال گذشته صورت پذیرفته و اساساً از برنامه‌‎های ثابت این کنگره محسوب می‌شود، افزود: آزاد شدن ۴۰ زندانی در روزهای پایانی اسفندماه سال گذشته، رسیدگی به نیازمندان، برگزاری دوره‌های تخصصی آموزشی و اعزام مبلغ به همت مرکز نیکوکاری امام سجاد (عليه السلام) از جمله این اتفاقات است که با همکاری ستاد هماهنگی کانون‌های فهما در سطح کشور برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: امروز محور برگزاری و مشارکت در کنگره منحصرا به استان هرمزگان اختصاص نداشته و استان‌های دیگر نیز به می‌توانند در این عرصه فعالیت کنند و در قالب نشست‌های صحیفه خوانی، مباحث مربوط به تولید محتوا فعالیت داشته باشند.

پهلوانی افزود: توجه به دعا و تمرکز بر صحیفه سجادیه از جمله مطالبات و منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) است، بنابراین می‌توان از این میراث ارزشمند امام  سجاد (ع) در راستای نشر هرچه بیشترمعارف دین بهره جست.

علاقه‌مندان برای برقراری ارتباط با دبیرخانه کنگره بین المللی امام سجاد (عليه السلام) می‌توانند با پست الکترونیکی به نشانی i.s.jj۱۴۰۰@gmail.com در تماس باشند.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

یک × 5 =