• 0
  • 0
  • 50

کتاب عقاید شیعه، کلام معتزلی

کتاب عقاید شیعه، کلام معتزلی

“خدا در عمل آزاد نیست. او مقید به اخلاق انسانی است. برای عادل بودن باید فردی با عقل کامل و اخلاق معصوم خلق کند. مردم موظفند به این شخص تسلیم شوند. در غیر این صورت لعنت ابدی در انتظار آن‌هاست.” در حالی که این ادعاها ممکن است به عنوان توهین به قدرت خداوند، توهین به […]


“خدا در عمل آزاد نیست. او مقید به اخلاق انسانی است. برای عادل بودن باید فردی با عقل کامل و اخلاق معصوم خلق کند. مردم موظفند به این شخص تسلیم شوند. در غیر این صورت لعنت ابدی در انتظار آن‌هاست.” در حالی که این ادعاها ممکن است به عنوان توهین به قدرت خداوند، توهین به قضاوت انسان و توجیه استبداد تعبیر شود، مسلمانان شیعه در قرن یازدهم مشتاقانه آن‌ها را در تلاش برای ایجاد یک گفتمان دینی “عقلانی” پذیرفتند. آن‌ها از مطالعات ادبی و نظریه سیاسی گرفته تا فلسفه طبیعی و گمانه زنی متافیزیکی در حمایت از این پروژه استفاده کردند.

این کتاب به نویسندگی حسین علی عبدالسطر سهم الشریف المرتضی (متوفی 1044) بغدادی را ارائه می‌کند، متفکری که بیشترین مسئولیت را در این تغییر برگشت‌ناپذیر دارد، که در هویت امامی باقی مانده است. او پروژه فکری او را تحلیل می‌کند و زمینه پویایی را ایجاد می‌کند تا عقاید قدیمی شیعی را در عقاید جدید کلام معتزلی نظام‌مند را یکپارچه کند.

منبع: Shi’i Doctrine, Mu’tazili Theology (edinburghuniversitypress.com)

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
*

هجده − 17 =