• 1
  • 0
  • 47

معرفی مقاله

مقاله «واکاوی انتقادی روند شیعه پژوهی در غرب از جنگ‌های صلیبی تاکنون» منتشر شد

مقاله «واکاوی انتقادی روند شیعه پژوهی در غرب از جنگ‌های صلیبی تاکنون» منتشر شد

مقاله «واکاوی انتقادی روند شیعه پژوهی در غرب از جنگ‌های صلیبی تاکنون» اثر مشترک «آقای محمدرضا بارانی» و «خانم زینب میرزایی مهر آبادی» یکی از آثاری است که در زمینه شیعه پژوهی در جهان غرب به منصه ظهور رسیده است. این اثر در مجله «پژوهش نامه تاریخ تشیع» به پاییز سال 1398 و در شماره […]


مقاله «واکاوی انتقادی روند شیعه پژوهی در غرب از جنگ‌های صلیبی تاکنون» اثر مشترک «آقای محمدرضا بارانی» و «خانم زینب میرزایی مهر آبادی» یکی از آثاری است که در زمینه شیعه پژوهی در جهان غرب به منصه ظهور رسیده است. این اثر در مجله «پژوهش نامه تاریخ تشیع» به پاییز سال 1398 و در شماره 3 به چاپ رسیده است.

در چکیده این مقاله چنین می‌خوانیم:

شیعه‌پژوهی در غرب گرچه از اواخر سده نوزدهم و در اوایل سده بیستم میلادی موضوع تحقیق قرار گرفت، پس از تحولات در جهان اسلام و آشنایی با ظرفیت تشیع به ویژه پس از وقوع انقلاب اسلامی در ایران، گسترش بسیار یافت. در اولین رویارویی غربیان با تشیع در نبردهای صلیبی، فاطمیان و اسماعیلیان همچون نمایندگان اسلام شیعی معرفی شدند و غربیان تا حد بسیاری، تحت تأثیر فضاهای رسمی جهان اسلام، تشیع را مکتبی بدعت آمیز قلمداد کردند. پرسش این است که مطالعات شیعی در غرب چه روندی داشت؟ در این مقاله با روش توصیفی-تحلیلی، سیر تطور آشنایی غربیان با تشیع و پژوهش‌های ایشان در این باره بررسی خواهد شد. به هر حال با وجود رشد تدریجی مطالعات در این باب، هنوز آثار موجود درباره شیعه امامیه بسیار اندک است.

علاقه‌مندان می‌توانند این مقاله را از لینک ذیل دریافت نمایند:

https://b2n.ir/x02605

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
*

هجده − 12 =