• 19
  • 0
  • 131

کتاب «آسیب‌شناسی زیارت با تمرکز بر زیارت رضوی (ع)» معرفی می‌گردد

کتاب «آسیب‌شناسی زیارت با تمرکز بر زیارت رضوی (ع)» معرفی می‌گردد

کتاب «آسیب‌شناسی زیارت با تمرکز بر زیارت رضوی؛ از گردشگر تا زائر» در 7 بخش به قلم «محسن محمدی» در شمارگان 300 نسخه، در قطع وزیری و در خرداد ماه سال 1400 منتشر و توسط انتشارات «بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی» روانه بازار نشر شد.


کتاب حاضر در 7 بخش با موضوعات «کلیات»، «گردشگری دینی در ادیان دیگر»، «زیارت و گردشگری دینی»، «آثار و ابعاد گردشگری دینی»، «مقایسه تطبیقی زیارت رضوی و گردشگری»، «راهکارهای مقابله با آسیب نگرش گردشگرانه به زیارت» سامان یافته است.
این کتاب که توسط بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس منتشر شده است، در بخش «کلیات» به تبیین واژه‌های زیارت، گردشگری و گردشگری دینی پرداخته و در ادامه اهمیت و جایگاه گردشگری در قرآن و سیره اهل بیت (ع)، اهمیت جایگاه گردشگری در قرآن و سیره اهل بیت (ع) و همچنین وجوه گردشگری در اسلام در قالب علمی، تبلیغی، زیارتی و تفریحی بیان شده است.
بخش دوم این اثر گردشگری دینی را در ادیان مسیحیت، یهود، بودیسم و هندوئیسم و بخش سوم نیز زیارت و گردشگری دینی زیارت را به عنوان مهم‌ترین انگیزه در گردشگری دینی بررسی کرده و در ادامه رابطه زائر و گردشگر و انواع نظریات در این مورد تبیین شده است.
بخش چهارم به آثار و ابعاد گردشگری دینی اختصاص دارد و در این بخش ابعاد فرهنگی-اجتماعی، اقتصادی و دینی و معنوی گردشگری بررسی شده است. بخش اصلی کتاب بخش پنجم است که به موضوع گردشگری و زیارت به صورت تطبیقی در سه بخش دانشی، گرایشی، کنشی می‌پردازد.
بخش ششم راهکارهای مقابله با آسیب نگرش گردشگرانه به زیارت تبیین شده و در بخش هفتم که به نوعی جمع بندی کل کار است و به نوعی حاصل مقایسه‌ای است که در بخش پنجم بین گردشگری و زیارت انجام شده است و ایده اصلی کتاب بررسی و تایید می‌شود.

منبع: https://b2n.ir/j72460

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
*

11 + 9 =