• 0
  • 0
  • 633

قربانیان انفجار مقابل مدرسه دخترانه در کابل به ۵۰ نفر رسید

فاجعه‌ در «دشت برچی»

فاجعه‌ در «دشت برچی»

انفجار مکتب سید‌الشهدا در دشت برچی کابل در میانه روند خروج نیروهای نظامی خارجی از افغانستان روی داد. روندی که قرار است تا ۱۱ سپتامبر ۲۰۲۱ تکمیل شود.


عصر شنبه در پی انفجار بمب در نزدیکی مدرسه‌ای دخترانه در غرب کابل دست‌کم ۵۰ نفر شهید شدند.

رسانه های افغانستان گزارش داده اند که این انفجار در نزدیکی یک مدرسه دخترانه به نام «مکتب سیدالشهداء» در محله شیعه نشین دشت برچی روی داده است. شبکه طلوع به نقل از شاهدان عینی اعلام کرد که سه انفجار پیاپی در نزدیکی این مدرسه و هنگام ترک محل از سوی دانش‌آموزان رخ داده است.

اکثر قربانیان انفجار روز شنبه در غرب کابل دانش‌آموزان ۱۱ تا ۱۵ ساله بودند. به گفته مقامات افغانستان دست‌کم ۱۰۰ نفر نیز بر اثر انفجار روز شنبه مجروح شدند.

شمار قربانیان انفجار جلوی مدرسه دخترانه در کابل به ۵۰ نفر رسید

سخنگوی وزارت داخله افغانستان اعلام کرد که چند آمبولانس به محل حادثه اعزام شده است. این در حالی است که سخنگوی وزارت صحت افغانستان از حمله جمعیت خشمگین به آمبولانس ها و امدادگران سخن گفت. وی از ساکنان خواست که با امدادگران همکاری کنند.

تاکنون هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این انفجارها را برعهده نگرفته است اما گروه داعش پیش از این مسئولیت حملات مشابهی در این منطقه را برعهده گرفته بود. گروه طالبان ضمن محکوم کردن انفجار در محله دشت برچی کابل هرگونه نقش آفرینی در آن را رد کرد.

شمار قربانیان انفجار جلوی مدرسه دخترانه در کابل به ۵۰ نفر رسید

در حمله دیروز بی از صد نفر زخمی شدند

وزارت داخله افغانستان اعلام کرده است که تحقیق در مورد انفجار در غرب کابل آغاز شده و شمار قربانیان ممکن است باز هم افزایش یابد. در گزارش های اولیه تعداد کشته شدگان ۲۵ نفر اعلام شده بود اما ساعاتی بعد به ۳۰ نفر و صبح یکشنبه به ۵۰ نفر افزایش یافت.

بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی با انتشار تصاویر اجساد قربانیان، بیمارستان‌ها و بازگو کردن تجربه شخصی، از بروز این فاجعه ابراز خشم کرده اند.

انفجار مکتب سید‌الشهدا در دشت برچی کابل در میانه روند خروج نیروهای نظامی خارجی از افغانستان روی داد. روندی که قرار است تا ۱۱ سپتامبر ۲۰۲۱ تکمیل شود.

شمار قربانیان انفجار جلوی مدرسه دخترانه در کابل به ۵۰ نفر رسید

حمله به مراکز آموزشی در افغانستان اقدامی در گذشته نیز بارها اتفاق افتاده است

دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان با انتشار بیانیه‌ای انفجار و کشتار دانش‌آموزان را قساوت توصیف کرد.

با وجود اینکه طالبان دست داشتن در این حمله را رد کرده اما مقامات افغانستان این گروه را مسئول می دانند.

ارگ ریاست جمهوری حمله به مکتب سیدالشهدا را محکوم کرده است. در اعلامیه ارگ آمده است که طالبان به ادامه «جنایت‌های» خود دانش‌آموزان دختر را هدف قرار داده‌اند. رییس جمهور غنی گفته است: «طالبان با تشدید جنگ نامشروع و خشونت‌شان یک‌بار دیگر نشان دادند که نه تنها به حل بحران کنونی به گونه صلح‌آمیز و اساسی تمایل ندارند.»

محمداشرف غنی گفته است که گروه طالبان در میدان نبرد توان مقابله با نیروهای امنیتی و دفاعی کشور را ندارند و به همین دلیل مکان‌های عامه و مکتب دختران را با قساوت و بی‌رحمی هدف قرار می‌دهد.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، در واکنشی به این حمله گفته است که «تروریستان بد جنس و خارج از دایره انسانیت و اسلامیت، در ماه مبارک رمضان ده‌ها مومن روزه به ‌دهان و کودکان و نونهالان کشور را به خاک و خون کشیده و مردم ما را به‌ ماتم نشاندند». به گفته عبدالله عبدالله، این‌گونه حملات بزدلانه تروریستی، نابخشودنی، ناپذیرفتنی و ظالمانه است. به تعبیر او، کلمات در محکومیت این رویداد ضد بشری، ضد انسانی و غیراسلامی کم می‌آورند.

شمار قربانیان انفجار جلوی مدرسه دخترانه در کابل به ۵۰ نفر رسید

کتاب‌های دانش‌آموزان که پس از حمله به مکتب سیدالشهدا برجای مانده‌ است

نماینده‌گی سیاسی اتحادیه اروپا در کابل این حمله را وحشتناک و عمل حقیرانه تروریسم توصیف کرده است. این اتحادیه گفته است که هدف قرار دادن دانش‌آموزان ابتدایی در یک مکتب دخترانه، حمله به آینده افغانستان است؛ حمله به جوانانی است که مصمم به بهبود کشور خود هستند.

حمله به مراکز آموزشی در افغانستان سابقه طولانی دارد، چند ماه پیش نیز حمله به دانشگاه کابل باعث کشته شدن ده‌ها دانشجو شد.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

4 × چهار =