• 0
  • 0
  • 326

ما مسیحیان خود را به مکتب علی (علیه السلام) نزدیکتر می‌بینیم

ما مسیحیان خود را به مکتب علی (علیه السلام) نزدیکتر می‌بینیم

نماینده کلیسای ارتودوکس سریانی سوریه در اسپانیا؛
اسقف و نماینده عالی کلیسای ارتودوکس سریانی سوریه در اسپانیا در دیدار با رایزن فرهنگی کشورمان با اشاره به زندگی مسیحیان در ایران گفت: مسیحیان در ایران در صلح و آرامش و رضایتمندی زندگی می‌کنند.


محمد مهدی احمدی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا با نیکلاوس ماتی عبدالاحد، اسقف و نماینده کلیسای ارتودوکس سریانی سوریه در اسپانیا دیدار کرد.

در این دیدار رایزن فرهنگی کشورمان در سخنانی اظهار داشت: مردم سوریه برادران ما هستند و هر جا باشند ما آنها را کنار خودمان می‌بینیم. در اسپانیا نیز، با هم و در کنار هم دوستدار اجرای برنامه‌های فرهنگی هستیم.

اسلام و مسیحیت ادیان صلح هستند

احمدی در ادامه سخنان خود گفت: اسلام و مسیحیت دین‌های صلح هستند و می‌کوشند که از منظر خوبی و زیبایی به جهان بنگرند.

احمدی در بخش دیگری از صحبت‌های خود ضمن اشاره به جو بدبینی و هراسی که از سوی آمریکا علیه ایران در منطقه ایجاد شده است خاطر نشان کرد: دلیل این کار منافعی است که آمریکا در منطقه ما دنبال می‌کند. اگر ما در مقابل آمریکا نایستاده بودیم آمریکا هم این تبلیغات منفی را انجام نمی‌داد.

اسلام دین رحمت است

وی سپس به داستان ضربت خوردن حضرت امیرالمومنین (علیه السلام) اشاره کرد و گفت: وقتی حضرت علی (علیه السلام) در محراب با ضرب شمشیر زخمی شد، گفت: نیمی از این غذا را برای ابن ملجم ببرید. مبادا که او گرسنه بماند. نگاه پیشوایان دینی ما اینچنین همراه با رحمت است حتی به افرادی که با تعریف امروز تروریست نام می‌گیرند. پیامبر اسلام در برخورد با ابوسفیان اعلام داشت که او را بخشیده و پیام فرستاد که به او بگویید از خانه‌اش بیرون بیاید و هراسان نباشد. چطور ممکن است چنین دینی با چنین الگوهایی که در آن بزرگانش به دشمن خود رحم می‌کنند، ممکن است تروریست باشد؟

نیکلاوس ماتی در ادامه این دیدار در سخنانی اظهار داشت: این یک قدم مهم است تا در اسپانیا بدانند که همزیستی بین اسلام و مسیحیت به هیچ عنوان امری غیرممکن نیست.

او در ادامه صحبت‌هایش به تصویر نادرست مردم در غرب اشاره کرد و گفت: ایده‌ای در این کشور وجود دارد که اسلام دشمن مسیحیت و مخالف آن است و نسبت به مسیحیان خشونت می‌ورزد. این ایده اشتباه است. ما در سوریه هرگز چنین مشکلی نداشته‌ایم. ما با اسلام و در کنار اسلام قرن‌ها زندگی کرده‌ایم. همیشه شعار ما این بوده که دین برای خداست و وطن برای همه. هر کس حق دارد هر جور می‌خواهد خداوند را عبادت کند.

مسیحیان در ایران در صلح و آرامش زندگی می‌کنند

اسقف و نماینده عالی کلیسای ارتودوکس سریانی سوریه در اسپانیا در ادامه سخنانش به ایران اشاره کرد و گفت: من سال‌هاست که درباره ایران مطالعه می‌کنم و می‌دانم که مسیحیان در ایران در صلح و آرامش زندگی می‌کنند. اما متأسفانه در غرب ذهنیتی نادرست از اسلام دارند و از آن یک غول ساخته‌اند. همانطور که بعد از جنگ سوریه نیز تصویری نادرست از بشار اسد داده‌اند مبنی بر اینکه رئیس جمهور سوریه مردم خود را می‌کشد. من فردی مذهبی هستم. مرد سیاست نیستم. اما به عنوان یک مرد مذهبی باید حقیقت را بگویم. مسلمان و مسیحی در ایران و سوریه در آرامش کامل با هم زندگی می‌کنند.

ما مسیحیان خود را به مکتب علی (علیه السلام) نزدیکتر می‌بینیم

اسقف کلیسای ارتودوکس سوریه در بخش دیگری از صحبت‌های خود به مقام حضرت علی (علیه السلام) اشاره کرد و گفت: من درباره علی (علیه السلام) مطالعه کرده‌ام. او مردی بزرگ و عادل بود. افراد قدرت طلب او را کشتند. هم او را و هم دو فرزندش حسن و حسین را. او حتی از آینده نیز خبر داده بود. این را من در کلمات او که امروز به ما رسیده است، دیده و خوانده‌ام. به همین دلیل است که امروز نیز افراد قدرت طلب نمی‌خواهند دو کشوری که به شخصیت علی (علیه السلام) نزدیک‌اند، قدرتمند و در آرامش باشند. علویان در سوریه و شیعیان در ایران می‌خواهند جامعه‌ای بر اساس نگاه علی (علیه السلام) بنا کنند و قدرت طلبان این را نمی‌خواهند. برای همین نیز ما مسیحیان خود را به مکتب علی (علیه السلام) نزدیکتر می‌بینیم.

در پایان این دیدار طرفین برای انجام برنامه‌های مشترک و گفتگوهای بین دینی در آینده ابراز آمادگی کردند و مقرر شد تا در جلسات و دیدارهای آینده جزئیات برنامه‌های فرهنگی مشترک را اعلام نمایند.

منبع : خبرگزاری مهر،

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

3 + هجده =