• 1
  • 0
  • 480

نگاهی به فعالیت‌های “فدراسیون جهانی خوجه‌های اثنی عشری”

نگاهی به فعالیت‌های “فدراسیون جهانی خوجه‌های اثنی عشری”

«فدراسیون جهانی جوامع شیعه خوجه اثنی‌عشری» در زمینه امور بشردوستانه، آموزش، تبلیغ دین و حوزه اقتصادی فعالیت‌های گسترد‌ه‌ای در سطح جهان دارد که محدود به پیروان این جماعت نیست و حتی غیرمسلمانان نیز از آن بهره‌مند می‌شوند


این فدراسیون که به عنوان یک سازمان خیریه در سال ۱۹۷۶ در انگلیس ثبت شده است، در سطح جهانی فعالیت‌های بشردوستانه گسترده‌ای دارد. برخی اهداف و برنامه‌های بلندمدت فدراسیون مذکور شامل موارد ذیل است: واکنش سریع به حوادث و فجایع جهانی، کمک به توسعه اقتصادی و توسعه ظرفیت‌های انسانی در مناطق کم‌‌درآمد، تهیه امکانات بهداشتی و پزشکی از طریق راه‌اندازی مراکز بهداشتی و کلینیک‌های چشم‌پزشکی در سراسر جهان، حمایت از پروژه‌های تأمین آب آشامیدنی بهداشتی در کشورهای در حال توسعه، ساخت خانه‌های ارزان‌‌قیمت، تهیه امکانات ضروری برای اقشار آسیب‌پذیر مانند کودکان و زنان، حمایت از دانشجویان کم‌بضاعت کشورهای در حال توسعه برای تحصیل در کشورهای پیشرفته، همکاری با گروه‌های اسلامی با هدف تقویت اتحاد بین جوامع اسلامی و انتشار و توزیع کتاب‌های اسلامی.

در گزارشی که به تازگی انتشار یافته فعالیت‌های این سازمان در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۸ به طور تفصیلی شرح داده شده است که در این مطلب به آن پرداخته می‌شود.

تقویت روابط بین‌المللی

در دوره یک ساله ۲۰۱۷-۲۰۱۸ مسئولان این فدراسیون روابط خود را با سازمان‌های اسلامی و جماعت‌های خوجه در سراسر جهان تقویت کردند. در این راستا برخی از اقدامات فدراسیون در کشورهای مختلف عبارت‌اند از:

عراق

سال گذشته گروهی از مسئولان برای دیدار با مراجع عظام و رهبران دینی جامعه شیعه اثنی‌عشری به عراق سفر کردند. این گروه از آیت‌الله سیستانی درباره موضوعات مختلف دینی و اجتماعی به ویژه درباره موضوعاتی همچون رهبری جماعت‌های خوجه، تعامل با دیگر جوامع و راهنمایی برای رهبری فدراسیون جهانی مشورت گرفتند.

 سوریه و لبنان

فدراسیون جهانی سال گذشته همکاری جدیدی را با سازمان هلال احمر عراق آغاز کرد که به بازگشایی دفتر مشترک این دو نهاد در دمشق انجامید. همچنین این فدراسیون روابط خود را با بنیاد امام موسی صدر در لبنان تقویت کرده است. سال گذشته گروهی از این بنیاد بازدید کردند تا در جریان نتیجه همکاری‌های مشترک دو طرف قرار بگیرند.

آفریقا

«حاج انورعلی درمسی» رئیس فدراسیون جهانی در جولای ۲۰۱۷ در نشست شورای عالی فدراسیون آفریقا در نایروبی پایتخت کنیا شرکت کرد و از آخرین پروژه‌های ساخت مسکن و برنامه‌های آموزش عالی مطلع شد. او همچنین از ماداگاسکار دیدن کرد تا در مورد پروژه ساخت یک مدرسه با همکاری جماعت شهر آنتاناناریوو (پایتخت این کشور) اطلاعاتی به دست آورد.

اروپا

در یک سال اخیر شهرهای لندن، بیرمنگهام و پتربورو در انگلیس میزبان رئیس فدراسیون جهانی بودند. درمسی در آنجا برای جماعت‌ها سخنرانی کرد و مردم از تازه‌ترین تحولات باخبر شدند.

وی همچنین درجریان سفر خود به انگلیس، در جلسه مشاوران در شهر لیسستر حضور یافت تا درباره موضوعات مربوط به جماعت اطلاع کسب کند. وی ریاست دومین نشست شورای اجرایی را برعهده داشت و در آنجا با نظرات افراد مختلف جامعه خوجه آشنا شد.

آمریکای شمالی

بین فدراسیون خوجه‌های آمریکای شمالی، نسیمکو (Nasimco) و فدراسیون جهانی، توافق تازه‌ای امضا شد که براساس آن منابع و امکانات دو طرف برای پیشبرد فعالیت‌های بشردوستانه و آموزشی در مدارس دینی به اشتراک گذاشته می‌شود. همچنین برای معلمان مدارس نیز دوره‌های آموزشی برگزار می‌شود که بازخورد بسیار مثبتی داشته است.

حذف بوروکراسی

یکی از اقدامات مهم فدراسیون در این مدت، اعلام سیاست حذف مدیران رده‌های میانی برای جمع‌آوری کمک‌های خیریه بود که در کاهش هزینه‌ها و اطمینان از عدم نفوذ فساد به این سیستم بسیار مهم است. در سال ۲۰۱۷ در نشست اجرایی سه‌سالانه اعلام شد که هزینه‌های مدیریتی در مورد کمک به پروژه‌های فدراسیون جهانی تا اول ژانویه ۲۰۱۸ به صفر خواهد رسید.

کمک‌های‌مالی

یکی از موضوعات مهم برای فدراسیون جهانی، تضمین پیشرفت و پایداری آن به عنوان یک سازمان است تا بتواند از طریق اجرای پروژه‌های جامعه محور در سرتاسر جهان اثرگذار باشد.

فدراسیون در سال ۲۰۱۰ با هدف تولید درآمد کافی از سرمایه‌گذاری‌های انجام شده، برای پوشش هزینه‌های غیرمستقیم و زیرساخت‌های فدراسیون، صندوقی راه‌اندازی کرد. این صندوق بر اساس مفهوم «وقف» پایه‌ریزی شده است.

خمس

خمس یکی از تکالیف دینی است که در اسلام واجب شمرده می‌شود. فدراسیون جهانی برای جمع‌آوری خمس از طرف آیت‌الله سیستانی کسب اجازه کرده تا سهم امام را در اموری مانند آموزش کودکان و برنامه‌های تربیت معلم صرف کند.

گزارش سالانه فعالیت‌های فدراسیون جهانی خوجه های اثنی عشری

به همین منظور اپلیکیشنی با عنوان «KhomsCalc» طراحی شده تا مسلمانان بتوانند از طریق آن خمس مال خود را پرداخت کنند.

پروژه‌های فرهنگی

این فدراسیون جهت معرفی تاریخ و فرهنگ جماعت خوجه‌های اثنی‌عشری فعالیت‌هایی را در سال گذشته داشته است:

الف – برگزاری دوره آشنایی با تاریخچه خوجه‌ها که در این دوره «شیخ کمیل راجانی» در شهر بیرمنگهام درباره پروژه میراث خوجه‌ها برای علاقه‌مندان سخنرانی کرد.

ب –  پروژه میراث خوجه‌ها که در آن با همکاری «مرکز منابع ملا اصغر» بیش از ۸۵ متن کمیاب را درباره تاریخچه خوجه‌ها فهرست‌نویسی شده است. این آثار تاریخ خوجه‌ها در دوره استعمار هند در اواخر قرن نوزدهم را نشان می‌دهد.

ج – «خوجه پدیا»؛ یک دانشنامه آنلاین در حال تکمیل با ۲۵۰۰ مدخل است که به موضوعات مختلف مربوط به این جماعت از جمله شخصیت‌های معروف خوجه پرداخته است.

د – در چارچوب پروژه تاریخ خوجه‌ها، یک دوره آنلاین با نام «دوره مطالعات خوجه» در آوریل ۲۰۱۸ برگزار شده است. دکتر «حسنین ولجی» تدریس این دوره‌ها را بر عهده دارد.

ه – خوجه نیوز؛ این فدراسیون همچنین در حال راه‌اندازی یک پورتال خبری خاص برای پوشش اخبار خوجه‌هاست که آخرین اخبار مربوط به این جماعت را منتشر می‌کند.

پروژه الهام از حضرت فاطمه سلام الله علیها

در قالب این پروژه سالانه تعدادی از زنان موفق جامعه خوجه معرفی و تجلیل می‌شوند. سال گذشته ۵ زن از جماعت‌های مختلف برگزیده شدند.

حمایت از آموزش

یکی از اهداف فدراسیون جهانی فراهم کردن امکان پیشرفت از طریق آموزش افراد است تا نسلی را به وجود بیاورد که برای پیشرفت جامعه با یکدیگر همکاری کنند. در این چارچوب فدراسیون بورسیه‌های آموزشی را تدارک دیده است.

بورسیه بنیاد هیریجی

سال گذشته دانشجویان دختر جامعه خوجه، از این بورس به مبلغ سالانه ۱۰ هزار پوند استفاده کردند.

بورس ابراهیم جعفر ابراهیم

این بورس با همکاری فدراسیون آفریقا برای دانشجویان کم‌بضاعت، که مایل به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هستند، داده می‌شود. سال گذشته ۲ دانشجوی دختر هر یک به مدت ۴ سال و مبلغ سالانه ۱۵ هزار پوند شامل این بورس شدند.

بورسیه ولجی پردهان

این بورس به دانشجویان مقطع لیسانس که قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را دارند داده می‌شود.

بخش سلامت

سال گذشته برای ارتقای سلامت اعضای جامعه خوجه‌ها به ویژه در فصل زمستان، کمپینی با عنوان «زندگی سالم» راه‌اندازی شد.

در قالب این کمپین به اعضای این جماعت توصیه‌هایی برای حفظ و بهبود وضع سلامتی افراد داده شد. دکتر «محمود ماوجی» چالش ۱۰ هزار گام در روز را برای علاقه‌مندان مطرح کرد.

مرکز تعالی مدرسه

مرکز تعالی مدرسه (MCE)، از ۵ سال پیش افتتاح شده است. سال گذشته این مرکز دوره‌های مهارت‌افزایی معلمان، دوره برنامه‌ریزی عصبی کلامی (NLP) و دوره تربیت مدرس برای معلمان مدارس خوجه در سرتاسر جهان برگزار کرده است.

برنامه درسی

برنامه درسی تدوین شده از سوی فدراسیون شامل آموزش معارف دینی اهل بیت علیهم السلام و تعالیم قرآن به دانش‌آموزان است که به آنها در فراگیری سبک زندگی اسلامی کمک می‌کند.

گزارش سالانه فعالیت‌های فدراسیون جهانی خوجه های اثنی عشری / گزارش

این برنامه شامل ۵۰۰ راهنمای معلم، ۳۸۰ درس، ۱۲۰ کتاب داستان و ۱۲۰ کتاب کار است. مرکز تعالی همچنین در استرالیا و آمریکای شمالی دوره‌هایی برای افزایش مهارت‌های معلمان دارد که سال گذشته نخستین دوره آن تشکیل شد.

فعالیت‌های تبلیغی

فدراسیون جهانی برای آشنایی مردم با آموزه‌های اهل بیت علیهم السلام کارگاه‌ها، اردوهای مخصوص جوانان و دوره‌های آموزش اسلامی در سراسر جهان برگزار می‌کند.

شرق آفریقا

سال گذشته برای هشتمین سال متوالی، بلال مسلم میشن، با همکاری فدراسیون جهانی، کارگاه ۱۰ روزه‌ای را با شرکت ۱۳۶ نفر در کشورهای کنیا، تانزانیا، اوگاندا، روآندا و بوروندی راه‌اندازی کرد.

همچنین در کشورهای ترینیداد و توباگو، نپال، بوسنی و هرزگوین و آفریقای جنوبی فعالیت‌های تبلیغی از جمله کارگاه، توزیع کتاب برای کتابخانه‌های مدارس و مراکز فرهنگی و مراسم خاص محرم برگزار شد.

گزارش سالانه فعالیت‌های فدراسیون جهانی خوجه های اثنی عشری

اردوهای جوانان در هند

سال گذشته ۲ اردو برای ۳۱ دختر و ۳۱ پسر در هند برگزار شد. در این اردوها جوانان با ارزش‌ها و اصول اسلامی آشنا شدند و در زمینه فعالیت‌های اجتماعی و پیشرفت مهارت‌های فردی از طریق بازی و فعالیت‌های آموزشی مطالبی را فراگرفتند.

انتشارات

یکی از فعالیت‌های مهم بخش آموزشی فدراسیون، بخش انتشارات آن است. طی سال ۲۰۱۷-۲۰۱۸ عناوین زیر در انتشارات فدراسیون منتشر شد: توصیه‌هایی به پزشکان از دیدگاه اسلام نوشته شیخ محمد خلفان؛ لوح حضرت زهرا(س) نوشته شیخ محمد خلفان؛ قوانین اسلامی نوشته شیخ محمد علی اسماعیل؛ دعوت الهی نوشته شیخ خلفان (فرانسوی)؛ به سوی حیات ابدی نوشته محمد سعید بهمن‌پور (ترجمه انگلیسی و بوسنیایی)؛ کلمه قرآنی روز (انگلیسی)؛ کلمه قرآنی روز (فرانسوی).

دوره تابستانی مدینه و باب‌العلم

سال ۲۰۱۷ پنجمین دوره تابستانی مدینه و باب العلم برگزار شد. شرکت‌کنندگان از سراسر جهان در ایران جمع می‌شوند تا به زیارت، کسب دانش، ملاقات با شخصیت‌های اسلامی و فعالیت های تفریحی و آشنایی با دوستان جدید بپردازند. ۶۲ نفر از گوشه و کنار جهان در سال ۲۰۱۷ در این دوره شرکت کردند.

دوره تفریحی ویژه زوجین در ایران

فدراسیون جهانی سال گذشته دومین دوره ویژه زوج ها را در ایران برگزار کرد. این افراد در فعالیت های فرهنگی برای درک عمیق‌تر از اسلام شرکت کردند و به زیارت امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س) رفتند.

پروژه‌های آنلاین

فدراسیون جهانی فعالیت‌های فرهنگی و دینی زیادی به صورت آنلاین دارد و برخی از آنها عبارت‌اند از:

مطالعات شیعی

این دوره‌ها برای شرکت‌کنندگانی از ۱۲ جماعت مختلف در حال برگزاری است. کارشناسان اسلامی موضوعاتی همچون علوم قرآنی و حدیث را در این دوره‌ها تدریس می‌کنند.

دوره ویژه محرم

در این دوره با عنوان درس‌های روز محرم، مفاهیم مربوط به محرم در قالب ویدئوهایی ارائه می‌شود.

از یک عالم بپرسید

فدراسیون جهانی با همکاری فدراسیون آفریقا وب‌سایتی را با نام ASK An Alim، برای پاسخ به سؤالات شرعی درباره عقاید شیعه‌ اثنی‌عشری ایجاد کرده است. سالانه به صدها سؤال از سوی ۱۰ عالم پاسخ داده می‌شود.

وصیت آنلاین

فدراسیون پایگاه اینترنتی (Shia Wills.org) را برای تسهیل نوشتن وصیت‌نامه راه‌اندازی کرده است. هدف از راه‌اندازی این پایگاه کمک به مسلمانان برای انجام وصیت بر اساس فتوای آیت‌الله سیستانی است.

مسکن

فدراسیون جهانی در زمینه ساخت مسکن برای افراد نیازمند در هند، تانزانیا، کربلا، لندن و برخی نقاط دیگر جهان پروژه‌هایی را در دست اجرا دارد.

اشتغال

بسیاری از جوانان و فارغ‌التحصیلان جامعه خوجه‌های هند در جستجوی کار هستند. فدراسیون در طرح جدیدی خودروهایی را در اختیار برخی از این جوانان قرار داده است تا بتوانند با استفاده از نرم‌افزارهایی همچون اوبر و کریم به کار جابه‌جایی مسافر بپردازند.

پرداخت وام

سال گذشته این فدراسیون به ۲۳ فرد نیازمند وام‌هایی جهت کارآفرینی پرداخت کرده است. این افراد قادر خواهند بود با خرید ریکشا (ماشین‌های سه‌چرخه) و کار در مشاغل خرد و دامداری و کشاورزی به تأمین معیشت خود بپردازند.

کمک‌های جهانی

فدراسیون جهانی خوجه‌های اثنی عشری با هدف کاهش آلام مردم در سراسر جهان، برنامه‌هایی را برای فراهم کردن نیازهای اولیه مردم انجام می‌دهد. این فدراسیون در جهت تامین نیازهای اولیه همچون آب سالم، غذا، سرپناه، بهداشت و آموزش اقداماتی را انجام داده است. در این راستا، فدراسیون با نهادهای بین‌المللی و منطقه‌ای برای تأمین معیشت پایدار، توانمند‌سازی افراد و احیای کرامت انسان‌ها همکاری می‌کند.

مهمترین زمینه‌های فعالیت‌های انسان‌دوستانه فدراسیون عبارت‌اند از: توزیع بسته‌های غذایی، حفر چاه آب، اقدامات درمان، آموزش، حمایت از کسب و کارهای کوچک، کمک‌های اضطراری، کمک‌های مخصوص فصل زمستان، توزیع قربانی، بهداشت عمومی، ساخت مسکن و حمایت از کودکان بی‌سرپرست.

 پرداخت صدقه

اپلیکیشن آی صدقه (iSadaqah)، برای جمع‌آوری صدقات و کمک‌های افراد جماعت خوجه به نیازمندان و انجام پروژه‌های انسان‌دوستانه طراحی شده است.

فعالیت‌های جهانی فدراسیون

فدراسیون جهانی خوجه‌ها در سال گذشته در زمینه رویدادهای جهان موضع‌گیری و واکنش فعالانه داشته است که شامل این کشورهاست:

سوریه

جنگ‌های داخلی سوریه که ۸ سال از وقوع آن می‌گذرد باعث آواره شدن ۶,۵ میلیون نفر شده است. فدراسیون با همکاری هلال احمر عراق، مرکزی را در دمشق برای کمک به زنان، کودکان و خانواده‌های آواره شده در این جنگ تأسیس کرده است. این طرح با عنوان «دست یاری بانو زینب(س)» به هزاران نفر کمک‌های غذایی، آموزشی و بهداشتی ارائه کرده است.

روهینگیا

فدراسیون جهانی در زمینه کمک به مسلمانان میانمار فعالیت‌های زیادی را انجام داده است. در سال ۲۰۱۷ این فدراسیون کمپینی اضطراری را برای کمک به آوارگان روهینگیا راه‌اندازی کرد. در قالب این کمپین به ۱۴ هزار آواره روهینگیایی در داخل میانمار بسته‌های غذایی و بهداشتی داده شد.

همچنین ۶۰۰ آواره روهینگیایی ساکن در اردوگاه «کاکس بازار» واقع در بنگلادش، که در شرایط وخیمی زندگی می‌کنند، وعده‌های غذایی دریافت کردند.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

نه + بیست =