• 0
  • 0
  • 182

گزارشی از اولین نشست «مسیر تطهیر»

ر اولین جلسه از سلسله مباحث «مسیرتطهیر» با موضوع «اثبات ولایت و امامت حضرت علی (علیه السلام) از منابع اهل سنت» برگزار شد.


حجت الاسلام والمسلمین حسینی قزوینی، عضو هیئت مدیره بنیاد بین المللی غدیر، در سلسله مباحث مسیر تطهیر که با موضوع اثبات ولایت و امامت حضرت علی (علیه السلام) از منابع اهل سنت که به همت معاونت فرهنگی مدرسه علمیه حضرت آمنه(سلام الله علیها) برگزار شد، با اشاره به اینکه درکتب اهل سنت نیز به اهمیت امر ولایت و امامت اشاره شده است، عنوان کرد: پادشاه و رئیس جمهور هرکشور نمی تواند، امام هر کشور قلمداد شود؛ زیرا در روایات بیان شده در هر عصری یک امام معصوم باید برای مسلمانان باشد.

وی با بیان اینکه سوره مائده تاکیدی بر اهمیت امامت است که عدم ابلاغ آن در حد ناتمام ماندن رسالت دانسته می‌شود، اظهار کرد: باتوجه به کتب کلامی، زمان آغاز اعلام ولایت امیرالمومنین(علیه السلام) مهمانی دعوت همگانی و آخرین اعلام آن نیز ماجرای غدیر است.

وی افزود: در روایات بیان شده که پیامبر(صلی الله علیه وآله) به امر فرشته وحی از پیامبران پیشین می‌پرسد که هدف از رسالتشان چه بوده است؟ و همه پاسخ دادند، ولایت تو و علی بن ابیطالب(صلی الله علیه وآله). که این امر نشان می‌دهد که سابقه ولایت امیرالمومنین(علیه السلام) به عالم دیگری برمی گردد.

عضو هیئت مدیره بنیاد بین المللی غدیر در رابطه با اثبات ولایت حضرت علی (علیه السلام) اظهار کرد: بررسی سه آیه سه، ۶۷ و۵۵ سوره مائده نشان دهنده قرآنی بودن ولایت حضرت علی(علیه السلام) است.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی قزوینی با اشاره به اینکه واجبات الهی دانه های تسبیح هستند و ولایت حضرت علی(علیه السلام) نخ تسبیح است و اگر نخ تسبیح نباشد دانه ها قابل استفاده نیستند، بیان کرد: اگر این مسائل در روح و روان بچه ها ثبت شود در بزرگسالی در برابر حریف ها حفظ خواهند بود.

استاد حوزه علمیه قم، با بیان اینکه آیه ﴿إِنَّمَا وَلِیُّکُمُ اللَّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِینَ آمَنُوا الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلَاةَ وَیُؤْتُونَ الزَّکَاةَ وَهُمْ رَاکِعُونَ﴾ دلالت بر امامت حضرت علی(علیه السلام) دارد، تصریح کرد: در این آیه  کلمه ولی به خداوند، رسول اکرم و حضرت علی(علیه السلام) یکسان نسبت داده شده است واگر این ولایت ها متفاوت بود کلمه ولی باید مجددا تکرار می شد.

 وی ادامه داد: در آیه (یأَیهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَآ أُنزِلَ إِلَیک مِن رَّبِّک وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رسالته) سوره مائده نیز بیان می‌شود که امروز دین شما را کامل کردم که در کتب اهل سنت نیز نقل شده است که پیامبر حضرت علی(علیه السلام) را به عنوان ولی و مولای بعد ازخود معرفی کرده است و اگر کلمه ولی در این جا به معنای دوست بود نیاز به تبریک نداشت پس مفهوم ولی در اینجا ولی امر بودن است.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی قزوینی در اثبات ولایت و امامت حضرت علی(علیه السلام) در روایات بیان کرد: در روایت(اَخِی وَ وَصِیی وَ خَلِیفَتِی فِیکُمْ) که از لحاظ سندی نیز صحیح است بیان شده که هر پیامبری و وصی و جانشین ای دارد و وصی من(پیامبر) نیز حضرت علی(علیه السلام) است.

وی افزود: در حدیث (انت ولی کل مومن بعدی و مومنه) به ولایت امیرالمومنین(علیه السلام) اشاره دارد که کلمه ولی شامل حاکم، خلیفه و امام می شود همچنین کلمه ولی فقیه زمانی استفاده می شود که حکومت ولی در قلوب مردم نیز وجود داشته باشد.

عضو هیئت مدیره بنیاد بین المللی غدیر ادامه داد: در حدیث (انت خلیفتی فی کل مومن بعدی) ابن ابی عاصم در کتاب السنه بیان می کند که پیامبر فرمودند، حضرت علی(علیه السلام) خلیفه و جانشین بعد از من برای همه مومنین است در رابطه با روایت (انت امام کل مومن و مومنه) نیز در کتاب مستدرک درباره امامت حضرت علی (علیه السلام) گفته شده است.

وی با اشاره به اینکه ابن تیمیه درباره این روایات می گوید امام همه مردم نیست و امام متقین است؛ که در پاسخ باید گفت در قرآن نیز بیان شده که هدی المتقین، خاطرنشان کرد: امامت و ولایت امیرالمومنین با این سه آیه وچهار روایت از طریق منابع اهل سنت اثبات می شود.

ثبت دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
*

چهار + شانزده =